Stiahnite si prezentáciu Petrov čas v pamäti potomkov. Petrov čas v umeleckých dielach

Sekcie: História a spoločenské vedy

Ciele lekcie:

  • Vysvetlite dôvody socioekonomického zaostávania Ruska za európskymi krajinami.
  • Ukážte rysy transformácií v Rusku.
  • Utvoriť si predstavu o dôvodoch začatia reforiem vo vojenskej oblasti.
  • Odhaliť podstatu štátnych reforiem Petra I.;
  • Posúdiť reformy.
  • Pokračovať vo formovaní zručností študentov pri práci s historickými dokumentmi, analýze údajov, hodnotení historických udalostí.

Základné pojmy: protekcionizmus, merkantilizmus, export, import, manufaktúra, daň z hlavy, absolútna monarchia.

Vybavenie lekcie: mapa „Ruská ríša za Petra I.“, PC, m / m projektor, plátno, prezentácia.

Počas vyučovania

učiteľ:Áno, naozaj, časy si nevyberajú, žijú a umierajú. Každý človek zanechá v srdciach potomkov spomienku na seba. A z toho, aký život človek prežil, taká spomienka na neho zostane. Ľudia sú súdení podľa svojich činov, najmä ak ide o štátnika. A jednou z úloh dnešnej hodiny je preštudovať si reformy Petra I., posúdiť jeho činnosť, dokázať, že reformy boli nevyhnutné.

- Môžete uviesť presný dátum premien?

Študenti odpovedajú rôzne. Niektorí veria, že toto je koniec 80. rokov, keď vznikli prvé pravidelné pluky ruskej armády (Preobraženskij a Semenovskij). Iní veria, že je to rok 1695, keď sa vo Voroneži začala výstavba ruskej flotily. Niektorí študenti nazývajú začiatok premien nešťastnou porážkou pri Narve.

učiteľ: Nedôjde tu k žiadnej závažnej chybe, pretože presný dátum začiatku transformácií, samozrejme, nemožno určiť. Nie a Peter nikdy nemal dokument s názvom „Projekt reformy“. Samozrejme, v legislatívnej činnosti bola nedôslednosť a individuálne improvizácie. Niekedy bolo Petrovo pero poháňané pocitmi hnevu a suverénnej povoľnosti. Niet divu, že A.S. Puškin o storočie neskôr povie, že niektoré cárske nariadenia boli napísané bičom. Niektoré reformy sa neuskutočnili okamžite, ale v priebehu rokov, iné - v záchvatoch a štartoch, v intervaloch medzi nepriateľskými akciami. Vojna zaujala v živote Petra obrovské miesto. Sotva sa turecká spoločnosť v roku 1700 skončila, začala sa Veľká severná vojna. V tomto intervale došlo v roku 1723 ku krátkej, ale krvavej vojne s Tureckom. Vedenie týchto vojen si vyžaduje veľkú, dobre vyzbrojenú a vycvičenú armádu. A jeho tvorbe a posilňovaniu venoval Peter mimoriadne veľa času.

- Čo si myslíte, aká zdrvujúca porážka ruskej armády urobila reformu naliehavou?

učiteľ: Celkom správne - porážka pri Narve. Peter už nepochyboval o tom, že armáda by mala byť založená na princípoch obsadzovania a zásobovania iných ako doteraz.

učiteľ: Rusko potrebovalo pravidelnú armádu, podobnú tým, ktoré mali iné európske štáty. Prvý krok bol urobený už v roku 1699, keď boli do armády prijatí dobrovoľníci z rôznych spoločenských vrstiev. Okamžite z nich vytvorte pravidelné police. (Dobrovoľník je osoba, ktorá dobrovoľne nastúpila na vojenskú službu). V roku 1705 urobil Peter I. ďalší krok vo vojenskej reforme: vydal dekréty o ukončení slobôd (dobrovoľníci) a prechode na verbovanie. (Recruitment je spôsob náboru ruskej pravidelnej armády z daňovo platiaceho panstva, ktoré vyslalo určitý počet regrútov zo svojich komunít).

učiteľ: Poďme identifikovať hlavné dôvody reforiem. (Snímka 5)Dodatok.

Diskusia.

učiteľ: Aké boli črty transformácií v Rusku? (Snímka 6)

Petrove premeny smerovali k europeizácii vnútorného života ruskej spoločnosti a modernizácii sociálno-ekonomického a štátneho systému Ruska. (Snímka 7)

Otázky na diskusiu:(Snímka 8)

  1. Aký bol stav ekonomiky v predvečer Petrových reforiem?
  2. Aké sú podľa vás dôvody aktívnej intervencie vlády v ekonomických oblastiach?
  3. V akých odvetviach a prečo začali vznikať manufaktúry?
  4. Ako sa ruskej vláde podarilo ochrániť svoj priemysel pred európskymi konkurentmi?

učiteľ: Ciele ekonomickej transformácie:

  • Poskytovanie armády a námorníctva zbraňami, uniformami, výstrojom;
  • Rozvoj priemyslu, prekonávanie ekonomickej zaostalosti;
  • Vývoj domáceho a zahraničného obchodu v Rusku.

A ako výsledok, vznik manufaktúr a tovární (75 hutníckych závodov do polovice 8. storočia) (Snímka 9)

(Snímka 10) Organizačnou silou pri vytváraní domáceho priemyslu bol štát. Významná časť manufaktúr a tovární bola v štátnom vlastníctve.

(Snímka 11) Práca v továrňach.

(Snímka 12) Vlastnosti štátnych výrobcov.

V priebehu reforiem došlo k prechodu k prevládajúcemu využívaniu nútenej práce nevoľníkov v manufaktúrach a továrňach. (Snímka 13).

učiteľ: Aké boli hlavné smery ekonomických transformácií. (Snímka 14)

(Uveďte definície, zapíšte si do zošita pojmy protekcionizmus, merkantilizmus).

V obchodnej politike štátu možno rozlišovať dve obdobia. (Snímka 15, 16)

  • I obdobie (1700-1719)

Systém zákazov, vysokých ciel a daní. Štátny monopol na takmer všetky druhy tovaru.

Dôsledky:

  1. Príjem významných finančných prostriedkov z pokladnice pre potreby armády a námorníctva.
  2. Zničenie starých obchodných väzieb obchodníkov, zničenie obchodných mien
  • Obdobie II (1719-1725)

Prechod do politiky merkantilizmus a protekcionizmus- hromadenie peňazí v krajine cez patronát nad domácim obchodom.

Dôsledky:

  1. Rozvoj obchodu. Previs vývozu tovaru nad jeho dovozom do tuzemska.
  2. Akumulácia kapitálu.
  3. Rast mladého ruského priemyslu.

učiteľ: Reformy štátneho administratívneho aparátu. Začiatkom 18. storočia v Rusku nebolo ani hlavné mesto, keďže Moskva ním prestala byť a Petrohrad sa ním ešte nestal. A jedinou ústrednou autoritou bol samotný cisár, ale s kým? Zanikli rády (okrem vojenských), v roku 1699 bola Bojarská duma nahradená cárom blízkeho kancelára a od roku 1708. Zo strany „rady ministerstiev“. Peter chcel vytvoriť dočasný vládny orgán, ktorý by spravoval krajinu počas jeho ciest po Rusku a vojenských ťažení.

Prvotné predstavy o transformácii štátneho aparátu Petra I(Snímka 17)

  • Štát je výtvorom človeka, nie Boha.
  • Systém riadenia krajiny sa dá zmeniť a zlepšiť.
  • Štát môže prevziať niektoré práva spoločnosti v mene udržiavania verejného poriadku a bezpečnosti.

Základné princípy nových orgánov(Snímka 18)

  • Funkčnosť a prísna regulácia činností
  • Prísna hierarchia autorít

učiteľ:

(Snímka 19) Schéma autorít a administratívy v 20.–70. 18. storočie

(Snímka 20, 21) senát.

(Snímka 22, 23) Synoda (Vznik absolútnej monarchie bol sprevádzaný stratou nezávislosti cirkvi – podriadením duchovnej moci svetskej).

(Snímka 24) kolégiá.

Vznik Senátu neznamenal vytvorenie nového centralizovaného administratívneho aparátu, ktorý by nahradil starý poriadok.
1712 - Peter 1 vyslal do zahraničia špeciálne expedície, aby študoval skúsenosti s organizovaním kolégií v rôznych oblastiach vlády.
1718 - podpísal dekrét o zriadení kolégia

(Učiteľ organizuje prácu s triedou - vypĺňa tabuľku)

Činnosť kolégia sa rozšírila na celé územie Ruska. Pôsobnosť každého kolégia bola presnejšie obmedzená a duplikovala prácu iných kolégií, kolégiá boli podriadené cisárovi a senátu; miestny administratívny aparát bol podriadený kolégiu.

učiteľ: V podmienkach Severnej vojny čelil Peter 1 akútnemu nedostatku financií. (Snímka 25, 26)

Aj tento problém rieši Peter 1 aktívne a promptne:

  1. Začiatok rozvoja striebornoolovnatých baní Nerchinsk (1700).
  2. Zavádza nové typy mincí, vrátane medených.
  3. V roku 1711 bola vykonaná menová reforma, razba zlatých, strieborných, medených mincí. Obsah striebra v minciach sa znížil o 20 %.

Štát mal záujem aj o zvyšovanie daní.

  • 1714 g.- Domácny kapitačný cenzus obyvateľstva.
  • 1718-1724... - Zavedená daň z hlavy namiesto dane z dvora.

učiteľ: Za vlády Petra 1. došlo k veľkolepým ekonomickým a politickým zmenám. (Snímka 27)Dodatok

  1. Priemysel krajiny vzrástol 11-krát;
  2. Počet manufaktúr sa zvýšil 7-krát;
  3. Peter sa cieľavedome snažil urobiť z Ruska vyspelú priemyselnú veľmoc;
  4. Rusko obsadilo 3. miesto v Európe v tavení kovov;
  5. V poľnohospodárstve sa postupne zavádzali nové nástroje a technológie;
  6. Obrat zahraničného obchodu rástol;
  7. Obchodný obrat v rámci krajiny sa zvýšil;
  8. Podriadenosť cirkvi štátu;
  9. Zrýchlenie tempa sociálno-ekonomického a kultúrneho rozvoja Ruska;
  10. Transformácia Ruska na impérium so silnou armádou a námorníctvom;
  11. zlepšenie medzinárodnej situácie;
  12. Vytvorenie absolútnej monarchie v Rusku.

ALE je tu aj iná „strana mince“:

  1. Vysoké dane viedli k chudobe roľníckych fariem;
  2. Podnikanie sa nerozvinulo v dôsledku poddanstva;
  3. Veľkú úlohu v ekonomike zohral štát;
  4. V spoločnosti sa schyľovalo ku konfliktu.
  5. Potláčanie jednotlivca štátom.

záver: Reformy viedol Peter I

  • k vytvoreniu absolútnej monarchie v Rusku - formy vlády, v ktorej zákonodarná, súdna a výkonná moc v krajine patrila výlučne hlave štátu (cisárovi). Sila kráľa nie je nikým a ničím obmedzená.
  • Výrazne sme urýchlili ekonomický rozvoj Ruska.
  • Zároveň sa však v tých istých reformách už objavovali dôvody budúceho zaostávania Ruska.

Domáca úloha:

  • § 15, 16
  • Vyplňte tabuľku

Význam reforiem Petra 1

V. Surikov - "Ráno popravy uličiek".

N. N. Ge - "Peter I. vypočúva careviča Alexeja v Peterhofe."

MP Musorgskij - opera "Khovanshchina" - sprisahanie lukostrelcov (na čele s Ivanom Khovanským, chránencom princeznej Sophie) a schizmatikov proti Petrovi I. Scéna popravy lukostrelcov. Orchestrálny úvod „Úsvit na rieke Moskva“.

PI Čajkovskij - opera "Mazepa".

A. Tolstoy - román "Peter I".

B.K.Rastrelli - pomník Petra na Inžinierskom zámku

M.E. Falcone - pomník Petra na Senátnom námestí

M. Shemyakin - pomník Petra v Peterhofe

S. Eisenstein - film "Peter I".

výsledky

1. Hlavnou náplňou kultúrneho procesu je formovanie a rozvoj ruskej národnej kultúry.

2. Petrove reformy dali impulz zrýchlenému rozvoju Ruska, čo predurčilo jedinečnosť Petrovej éry.

3. Dôležité znaky kultúry: otvorenosť voči vplyvom, schopnosť tvorivo si osvojiť a spracovať tradície iných ľudí, rozchod s izoláciou a úzkoprsosťou.

Umelecká kultúra 18. storočia

Vlastnosti kultúrneho rozvoja

1. Formovanie kapitalistického spôsobu života.

2. Autokracia dosahuje svoj vrchol, vstupuje do éry „osvieteného absolutizmu“.

3. Vplyv ideí osvietenstva na kultúrny rozvoj.

4. V povedomí verejnosti sa formuje chápanie významu kultúrneho procesu, rastie záujem o humanitné a svetonázorové aspekty.

5. Prekonávanie triednych obmedzení a lokálnosti v oblasti kultúry, nadobúdanie ňou národného významu.

6. Formovanie národnej kultúry - kultúra národa, ktorá dosiahla určitý stupeň pospolitosti, ktorá sa formuje v podmienkach vzniku a nastolenia kapitalistického poriadku.

7. Vedúca úloha šľachty pri formovaní národnej identity, vedomie jednoty so svetovou kultúrou.

Vzdelávanie

Vytvorenie komplexnej školy. Vytvorenie 2 gymnázií na Moskovskej univerzite.

Otvorenie verejných škôl v provinčných mestách. Význam - vytvorenie jednotného systému svetských škôl od školy po univerzitu. Začali prijímať dievčatá z jednoduchých tried.

1725- Akadémia vied v Petrohrade, predsedníčkou bola E. Dašková

1755 - Moskovská univerzita z iniciatívy Lomonosova a Šuvalova podpísala príkaz Elizavety Petrovna na Tatyanov deň (25. januára).

1757 - Akadémia umení - založená Šuvalovom

Bola vytvorená sieť uzavretých vzdelávacích inštitúcií:

· Zbor stránok pre šľachtické deti.

· 1764 – „Vzdelávací spolok“ šľachtických panien v Petrohrade pri Smolnom kláštore (Smolný inštitút) a sirotincoch v Moskve zásluhou I. Betského.

· Výcvik od útleho veku šľachticov - penzióny, šľachtický zbor, zemský, námorný, delostrelecký, inžiniersky.

· Zatvorené odborné umelecké školy, ktoré neprijímajú deti nevoľníkov: Baletná škola, Akadémia umení a pod.

I. Betskoy - urobil veľa pre vzdelanie v 18. storočí. Myšlienka vychovávať deti v uzavretých vzdelávacích inštitúciách s cieľom izolovať ich od zlého vplyvu spoločnosti. Slávni učitelia I. Pososhkov a V. N. Tatishchev. Škola zostala prílohou stavovského vzdelávacieho systému. "Lúda by nemala dávať vzdelanie,... nebude nás poslúchať do takej miery, ako teraz poslúcha" (Katarína II.).

Elizaveta Petrovna - starostlivosť o lesy pri Moskve, obmedzenie výrubu, zatvorenie tovární vo vzdialenosti 200 verst okolo Moskvy. Osvetlenie Moskvy „sklenenými lampášmi“.

Vydavateľstvo a periodiká

1795 - Štátna verejná knižnica - Cisárska verejná knižnica.

1769 - satirický časopis "Všetko a všetko"

Novikov časopis "Truten" je pedagóg.

Vedecké poznatky

Vedecké poznatky dosiahli svetovú úroveň. Na rozdiel od stredovekej kultúry, keď veda neexistovala, ale poznatky sa hromadili, v druhej polovici 18. storočia prešli na systematizáciu a teoretické chápanie.

G. Euler bol pozvaný za matematika, fyzika, mechanika a astronóma.

M. V. Lomonosov - prvý ruský akademik, vedec-encyklopedista, A. S. Pushkin o Lomonosovovi: „On sám bol našou prvou univerzitou“.

· Objavil zákon zachovania hmoty a pohybu, atómovo-molekulárnu štruktúru hmoty.

· Vynálezy – predstavuje mikroskop, vytvoril periskop, vlastný ďalekohľad, bleskozvod, objavil tajomstvo výroby mozaík. Dokončili ste mozaiku „Bitka o Poltavu“.

· Učenie o pluralite svetov vo vesmíre:

"Priepasť hviezd je plná,

Neexistuje žiadny počet hviezd, dno priepasti."

· Otvorenie Moskovskej univerzity z jeho iniciatívy. Dekrét bol podpísaný 12. (25. januára) v deň Tatiany. Budovu postavil Kazakov. Moskovská štátna univerzita je pomenovaná po M. V. Lomonosovovi.

"Pushkinove básne o láske" - Pushkina Natalia Nikolaevna. Vášeň pre krásne ženy inšpirovala básnika inšpiráciou, zrodila krásne línie. Olenina Anna Alekseevna. Prešli roky. Pochopíš s pokornou dušou Túžbu môjho srdca? Voroncovová Elizaveta Ksaveryevna. Adresa čitateľom. Kto nemôže byť chladný, nie prázdny?

"Pushkinova výstava" - koncept výstavy. Názov: Návšteva A.S. Puškin. 3. oddiel „Krížovka“. Víťazi súťaže v kreslení detí. Mesto básnika. Zázračné rozprávky. Doplnky: - kresby rozprávkových postáv. Krížovku nájdete v sekcii „Vydania knižnice“. Materiál pripravil: Sanina T.B., vedúci. knižnica.

"Pushkin's Tale Blizzard" - rozhovor. Účel lekcie: odhaliť zápletku umeleckého diela. Ktorý z hrdinov je skutočne romantickým hrdinom? Čo sa stalo v kostole, čo sa stalo? Kedy sa hra skončí a pre hrdinov začne byť strašidelná? Irónia je jemný, skrytý výsmech. Aké historické udalosti zatieňujú príbeh Marya Gavrilovna a Vladimíra?

"Alexander Pushkin" - Natalya Nikolaevna sa stretáva s Dantesom. V Michajlovskom. deti. Najstaršia dcéra Maria Alexandrovna Pushkina (1832-1919). Brat Lev Sergejevič Puškin (1805-1852). Najstarší syn Alexander Alexandrovič Puškin (1833-1914). Sestra Olga Sergeevna Pavlishcheva (1797-1868). Detstvo A.S. Puškin. Najmladší syn Grigorij Alexandrovič Puškin (1835-1913).

"Goethe a Puškin" - Búrka vzbúrený poryv Rozptýlil staré sny, A zabudol som na tvoj jemný hlas, Tvoje nebeské črty. "Tak nech zazvoní zvon mŕtveho, potom si ty (Mefistofeles) oslobodený od svojej služby, nech sa hodiny zastavia, ručička spadne a nech mi plynie (plynie) čas." Na púšti, v temnote uväznenia sa moje dni ticho vliekli Bez božstva, bez inšpirácie, Bez sĺz, bez života, bez lásky.

"Puškin básnik" - Puškin je skvelý študent. Mladého básnika podporoval jeho strýko V.L. Puškin. Puškin vytvoril úplne rôznorodé diela – obsahovo aj formálne. Úprimnosť. Literárna atmosféra 30. rokov 19. storočia bola nepriaznivá aj pre Puškina. Realizmus. Puškin sa ponáhľal do neznáma a neznáma. láska.

Celkovo je 48 prezentácií

Postava Petra I. je neoddeliteľná od dejín Ruska a naďalej vyvoláva ostrú polemiku medzi historikmi, publicistami a filozofmi. Veľké úspechy vo všetkých oblastiach života, premena Ruska na veľkú svetovú veľmoc, ktorá sa stala akýmsi historickým fenoménom, vysvetľujú dlhodobý, stabilný a zvýšený záujem o éru Petra v ruskej a zahraničnej historickej vede.

Po smrti Petra a vdovy Kataríny I., ktorá po ňom nasledovala, bol urobený pokus o vrátenie hlavného mesta Moskve, no napriek tomu bol obnovený štatút hlavného mesta Petrohradu, čo umožnilo pokračovať v Petrovom diele – tzv. uvedenie Ruska do kultúry európskeho osvietenstva. V dôsledku toho Rusko za sto rokov prešlo cestu, ktorá na Západe trvala štyri storočia a už začiatkom 19. storočia sa z hľadiska úrovne kultúrneho rozvoja vyrovnala krajinám West.

Hodnotenie činnosti reformačného cára – a podľa úsudkov niektorých historikov dokonca „revolucionára“ či „prvoboľševika“ a jeho samotnej osobnosti bolo, samozrejme, mimoriadne rozporuplné a je ním dodnes: niektorí ho obdivujú ako brilantná politická osobnosť, ktorá zmenila chod ruských dejín a v tichosti prešla metódami, ktorými to robil, iní nahnevane odsudzujú práve tieto metódy za autokraciu a niekedy aj tyraniu pre tisíce obetí pri výstavbe Kostola sv. ľudí, nedostatočný rozvoj estetického vkusu, opilstvo a zhýralosť a niektorí dokonca vyhlasujú, že všetky Petrove činy boli vyvolané obavami nie o vývoj Ruska, ale len o „posilnenie jeho autokratického trónu“.

Všetci poprední historici, špecialisti na dejiny Ruska, od 18. storočia až po súčasnosť, tak či onak reagovali na udalosti Petra Veľkého.

A pravdu mali ruskí myslitelia, ktorí si neraz všimli, že keby nebolo Petrových reforiem, Rusko v 19. a 20. storočí. zostane na úrovni Perzie a Číny. Už prvá zahraničná cesta mladého cára, ktorá sa uskutočnila v roku 1697, ukazuje zmysel jeho záujmu o modernú západoeurópsku kultúru – oboznámiť Rusko s výdobytkami európskej civilizácie.

Po návšteve jedného z leidenských múzeí nechal cár odkaz: "Peter, ktorý tu bol kvôli nejakým veciam, ktoré prídu." Založenie ruskej tlačiarne na žiadosť cára počas tej istej cesty do Amsterdamu na rozsiahle vydanie kníh a ich následná preprava do Ruska môže slúžiť ako dobrý komentár k týmto nastávajúcim záležitostiam.

Z tej istej cesty vzal myšlienku vytvorenia vlastnej ruskej akadémie vied; Peter zároveň dostal myšlienku vybudovať „vlastné mesto, ktoré by bolo hovorcom obnoveného Ruska“.

Cieľom mojej práce je študovať osobnosť Petra Veľkého v kontexte názorov súčasníkov a historikov.

Stanovil som si tieto úlohy: na základe materiálu z rôznych kníh sa pozrieť na reformy Petra I. očami rôznych historikov, zhrnúť celkové výsledky vykonanej práce a vyvodiť závery.

Ľudovít XIV. v liste francúzskemu veľvyslancovi v Rusku hovoril o Petrovi takto: „Tento panovník odhaľuje svoje túžby svojimi obavami o prípravu na vojenské záležitosti a o disciplínu svojich jednotiek, o výcvik a osvetu svojho ľudu, o prilákanie zahraničných dôstojníkov a všelijakých schopných ľudí. Tento spôsob konania a nárast moci, ktorý je najväčší v Európe, ho robia impozantným pre svojich susedov a vyvoláva veľmi hlbokú závisť.

Moritz Saský označil Petra za najväčšieho muža svojho storočia.

August Strindberg opísal Petra takto: „Barbar, ktorý scivilizoval svoje Rusko; on, ktorý staval mestá, ale sám v nich nechcel bývať; on, ktorý potrestal svoju ženu bičom a dal žene veľkú slobodu - jeho život bol skvelý, bohatý a užitočný vo verejnom zmysle, ako sa ukázalo v súkromnom.

Západniari pozitívne hodnotili Petrove reformy, vďaka ktorým sa Rusko stalo veľmocou a pripojilo sa k európskej civilizácii.

CM. Solovyov hovoril o Petrovi nadšeným tónom a pripisoval mu všetky úspechy Ruska vo vnútorných záležitostiach aj v zahraničnej politike, ukázal organickú povahu a historickú pripravenosť reforiem:

Potreba prejsť na novú cestu bola realizovaná; povinnosti boli určené: ľudia vstali a pripravili sa na cestu; ale na niekoho čakali; čakali na vodcu; objavil sa vodca.

Historik veril, že cisár videl svoju hlavnú úlohu vo vnútornej premene Ruska a severná vojna so Švédskom bola len prostriedkom k tejto premene. Podľa Solovyova:

Rozdiely v názoroch pramenili z obrovského množstva práce, ktorú Peter vykonal, a dĺžky trvania dopadu tejto práce. Čím je fenomén výraznejší, tým viac rozporuplných pohľadov a názorov generuje a čím dlhšie o ňom hovoria, tým dlhšie pociťujú jeho vplyv na seba.

P.N. Miliukov vo svojich dielach rozvíja myšlienku, že reformy, ktoré Peter uskutočnil spontánne, z času na čas, pod tlakom konkrétnych okolností, bez akejkoľvek logiky a plánu, boli „reformami bez reformátora“. Spomína tiež, že len „za cenu zničenia krajiny bolo Rusko povýšené na európsku veľmoc“. Podľa Milyukova, počas vlády Petra, populácia Ruska v hraniciach roku 1695 klesala v dôsledku neustálych vojen.

S.F. Platonov bol jedným z apologétov Petra. Vo svojej knihe Osobnosť a aktivita napísal nasledovné:

Ľudia všetkých generácií sa v hodnotení osobnosti a činnosti Petra zhodli na jednom: bol považovaný za silu. Peter bol najvýraznejšou a najvplyvnejšou postavou svojej doby, vodcom celého ľudu. Nikto ho nepovažoval za bezvýznamného človeka, ktorý nevedome používa moc alebo slepo kráča po náhodnej ceste.

Okrem toho Platonov venuje veľkú pozornosť osobnosti Petra a vyzdvihuje jeho pozitívne vlastnosti: energiu, serióznosť, prirodzenú inteligenciu a talent, túžbu prísť na všetko sám.

N.I. Pavlenko veril, že Petrove premeny boli veľkým krokom na ceste k pokroku (hoci v rámci feudalizmu). V mnohých ohľadoch s ním súhlasia vynikajúci sovietski historici: E.V. Tarle, N.N. Molčanov, V.I. Buganov, zvažujúci reformy z pohľadu marxistickej teórie.

Voltaire opakovane písal o Petrovi. Do konca roku 1759 vydal prvý zväzok a v apríli 1763 vyšiel druhý zväzok „Dejiny Ruskej ríše za Petra Veľkého“. Hlavná hodnota Petrových reforiem Voltaire definuje pokrok, ktorý Rusi dosiahli za 50 rokov, iné národy to nedokážu dosiahnuť ani za 500. Peter I., jeho reformy, ich význam sa stali predmetom sporu medzi Voltairom a Rousseauom.

N.M. Karamzin, ktorý uznáva tohto panovníka ako Veľkého, ostro kritizuje Petra za jeho prílišné nadšenie pre zahraničné záležitosti, túžbu urobiť z Ruska Holandsko. Razantná zmena „starého“ spôsobu života a národných tradícií, do ktorej sa cisár pustil, nie je podľa historika zďaleka vždy opodstatnená. V dôsledku toho sa ruskí vzdelaní ľudia „stali občanmi sveta, ale v niektorých prípadoch prestali byť občanmi Ruska“.

IN. Kľučevskij si myslel, že Peter tvorí históriu, ale nerozumel tomu. Aby ochránil vlasť pred nepriateľmi, zdevastoval ju viac ako ktorýkoľvek nepriateľ... Po ňom sa štát posilnil a ľudia chudobneli. „Všetky jeho reformné aktivity boli vedené myšlienkou na nevyhnutnosť a všemohúcnosť panovníckeho nátlaku; dúfal, že len silou vnúti ľuďom výhody, ktoré mu chýbali.“ Či už tieto muky nepovedú k najhorším mukám pre mnoho stoviek ľudí. rokov?" Ale myslieť, dokonca aj cítiť čokoľvek iné ako poslušnosť bolo zakázané."

B.V. Kobrin tvrdil, že Peter nezmenil to najdôležitejšie v krajine: nevoľníctvo. Nevoľnícky priemysel. Dočasné zlepšenia v súčasnosti odsúdili Rusko na krízu v budúcnosti.

Podľa R. Pipes, Kamensky, N.V. Anisimovove reformy Petra boli mimoriadne kontroverzné. Nevoľnícke metódy a represie viedli k prepätiu ľudových síl.

N.V. Anisimov veril, že napriek zavedeniu množstva inovácií vo všetkých sférach spoločnosti a štátneho života viedli reformy k zachovaniu autokraticko-nevoľníckeho systému v Rusku.

A.M. Burovský nazýva Petra I., nasledujúc starých veriacich, „cár-antikrist“, ako aj „posadnutý sadista“ a „krvavé monštrum“, pričom tvrdí, že jeho aktivity zničili a vykrvácali Rusko. Všetko dobré, čo sa Petrovi pripisuje, bolo podľa neho známe dávno pred ním a Rusko pred ním bolo oveľa rozvinutejšie a slobodnejšie ako potom.

Názory na Petrove reformy sa už za jeho života veľmi líšili. Niektorí z Petrových najbližších spolupracovníkov zastávali názor, ktorý Lomonosov neskôr sformuloval slovami: "On je tvoj Boh, tvoj Boh bol, Rusko." Na druhej strane masy boli pripravené súhlasiť s tvrdením schizmatikov, že Peter bol Antikrist. Títo aj iní vychádzali z toho, že Peter urobil radikálny prevrat a vytvoril nové Rusko, nie podobné tomu starému. Čo niektorí považovali za užitočné, iní za škodlivé pre ruské záujmy; čo niektorí považovali za veľkú službu vlasti, iní v tom videli zradu legiend; napokon, kde niektorí videli nevyhnutný krok na ceste pokroku, iní rozpoznali despotov rozmar. Oba názory mohli priniesť faktické dôkazy vo svoj prospech, keďže v Petrových reformách sa miešali oba prvky – nevyhnutnosť aj náhoda. Vo všetkých sférach verejného a štátneho života - vo vývoji inštitúcií a statkov, v rozvoji školstva, v atmosfére súkromného života - sa dávno pred Petrom prejavili tie isté tendencie, ktorým zvíťazila Petrova reforma. Tým, že sú Petrove reformy pripravené celým minulým vývojom Ruska a sú logickým vyústením tohto vývoja, stále nenachádzajú dostatočnú pôdu v ruskej realite, a preto po Petrovi zostávajú formálne a viditeľné. Rusko patrí medzi európske mocnosti, no po prvý raz sa stalo nástrojom v rukách európskej politiky na takmer polstoročie. Zo 42 digitálnych provinčných škôl otvorených v rokoch 1716-1722 len 8 prežilo do polovice storočia; z 2 000 naverbovaných, väčšinou násilne, sú študenti skutočne vyškolení do roku 1727, iba 300 pre celé Rusko. Vyššie vzdelanie, napriek projektu Akadémie, a nižšie, napriek všetkým Petrovým príkazom, zostáva dlho snom.

Rozsah zmien, ktoré sa udiali za vlády Petra, je obrovský. Výrazne sa rozrástlo územie krajiny, ktorá po mnohých storočiach bojov získala prístup k moru a odstránila stav politickej a ekonomickej izolácie, vstúpila na medzinárodnú scénu, zaujala popredné miesto v systéme medzinárodných vzťahov a zmenila sa na veľká európska veľmoc. V tom čase sa v Rusku objavil výrobný priemysel, v ktorom nadobudla mimoriadny význam silná metalurgia. Povaha a veľkosť domáceho a zahraničného obchodu a objem ekonomických väzieb s inými krajinami sa radikálne zmenili. Bola vytvorená silná pravidelná armáda a námorníctvo, urobil sa obrovský krok v rozvoji kultúry a vzdelávania. Silná rana bola zasiahnutá duchovnou diktatúrou cirkvi v kultúre, školstve a ďalších oblastiach života krajiny. Rozbíjal sa starý rutinný patriarchálny spôsob života.

Všetky tieto zmeny sa udiali v podmienkach vstupu feudálno-poddanských vzťahov do štádia rozkladu a vzniku nových buržoáznych vzťahov v ich hĺbke. S cieľom odstrániť technickú, ekonomickú a kultúrnu zaostalosť krajiny, zrýchliť a rozvíjať, mali veľký pokrokový význam.

Zjavný je aj odpor, ktorý každá z reforiem vzbudila, nespokojnosť s nimi zo strany najrozmanitejších spoločenských síl a vrstiev: bojarov - s tým, že ich odsunuli „neumelci“, a s tým, že „autokracia s Bojarskou dumou“ prestala existovať; šľachta - stála a tvrdá služba; cirkvi - strata nezávislej politickej úlohy a dominantného postavenia v kultúre a školstve, odobratie významnej časti jej príjmov štátom; obchodníci a mešťania – zvýšili dane, clá a služby; masy - posilňovaním feudálneho útlaku a tým, že reformy sa uskutočňovali na ich úkor. K tomu sa pridala všeobecná nespokojnosť s inováciami, ktoré ničili zakorenené tradície a stredoveká zotrvačnosť patriarchálneho spôsobu života a spôsobu života.

Ich realizácia bola do značnej miery spojená s činnosťou a osobnosťou Petra Veľkého, azda najväčšieho štátnika v predrevolučnom Rusku, s jeho výnimočnou odhodlanosťou a odvahou, s ktorou porušil rutinu a prekonal nespočetné množstvo ťažkostí. Vynikajúci politik, vojenský vodca a diplomat vedel správne zhodnotiť vnútropolitickú a zahraničnopolitickú situáciu, vyzdvihnúť to hlavné, vyvodiť z chýb a zlyhaní správne závery.

Mal široké znalosti, prejavoval veľký záujem o literatúru, históriu, právo, umenie, remeslá a prírodné vedy, dokonale poznal vojenskú vedu, stavbu lodí, lodnú navigáciu a delostrelectvo. Puškinove riadky „teraz akademik, teraz hrdina, teraz navigátor, teraz tesár“ výstižne vyjadrovali všetku všestrannosť bujarej činnosti Petra I. Vedel vybrať aktívnych a energických ľudí v každej z odvetví a sfér štátu. činnosť. Medzi „kurčatami z Petrovho hniezda“ boli svojho času takí významní štátnici a vojenskí vodcovia ako A.D. Menshikov, V.P. Šeremetěv, F.M. Apraksin, A.A. Senyavin, B.A. Kurakin, Feofan Prokopovič, V.N. Tatiščev.

Ale všetky zmeny a reformy boli sprevádzané šírením feudálnych vzťahov na nové územia a nové kategórie obyvateľstva, do nových sfér hospodárskeho života, implantovanie najhrubších a najtvrdších foriem nevoľníctva, šírenie despotizmu a tyranie cár, byrokratický byrokratický aparát a statkári. To brzdilo formovanie kapitalistických vzťahov v krajine, neumožňovalo odstrániť technickú, hospodársku a kultúrnu zaostalosť národa. Negatívna stránka zmien a premien bola organicky spojená s osobnosťou samotného Petra I., ktorý sa vyznačoval mimoriadnou krutosťou a prejavom neobmedzenej autokratickej svojvôle.

V dôsledku Petrových premien Rusko rýchlo dobehlo tie európske krajiny, kde zostali dominantné feudálno-poddanské vzťahy, no nedokázala dosiahnuť úroveň krajín, ktoré nastúpili kapitalistickú cestu rozvoja.

Napriek nejednoznačnosti hodnotení Petrových reforiem môžeme s istotou povedať, že všetky jeho aktivity smerovali k dobru Ruska, k jeho rozvoju a ochrane záujmov krajiny. Peter Veľký, nešetril duševnými ani fyzickými silami, zasvätil celý svoj život prosperite Ruskej ríše.

Vzdelávacia inštitúcia mestskej samosprávy

"Stredná škola Pokosninskaya"

Výskumný projekt

"Živá pamiatka potomkov",

venovaný 70. výročiu VÍŤAZSTVA

Vykonané:

Marina Kovaleva,

učiteľka na základnej škole

MKOU "Stredná škola Pokosninskaya"

S. Pokosnoe

Projektový pas

1. Názov projektu

Výskumný projekt "Živá pamäť potomkov"

2. názov organizácie;

Meno projektového manažéra, pozícia

Mestská štátna vzdelávacia inštitúcia "Stredná škola Pokosninskaya"

Marina Kovaleva, triedna učiteľka

3. Skutočná adresa

Irkutská oblasť, Bratský okres, obec Pokosnoe, Sibírska ul., 22.

Kovaleva Marina Ivanovna - triedna učiteľka 4. „B“ triedy

5. Obdobie realizácie projektu

6. Zhrnutie myšlienky projektu

Cieľ projektu

Ciele projektu:

    Zbieranie materiálu o veteránoch Veľkej vlasteneckej vojny, obyvateľoch obce Koblyakovo.

Plánovaný výsledok

    Študenti vyrábajúci dizajnové produkty (prezentácia, správa);

    Prevedenie piesne.

    Relevantnosť vybranej témy projektu

"Musíme sa pokloniť až po zem."

nášmu sovietskemu človeku.

Všade a všade robil najlepšie, ako vedel,

priblížiť hodinu víťazstva nad fašizmom.“

G. K. Žukov.

Pre obyvateľov našej krajiny je slovo „víťazstvo“ plné najhlbšieho významu. Miešala sa v nej spomienka na pozostalých a zosnulých, slzy radosti i smútku. Prechádzajú roky, desaťročia, generácie sa menia, ale či je možné odsunúť do zabudnutia čin bojovníkov, ktorí bránili nielen naše životy, ale aj samotný titul človeka, ktorý chcel fašizmus pošliapať.

Veľká vlastenecká vojna je jednou z tých vzácnych historických udalostí, ktorých spomienka ani časom nevybledne. Tieto strašné a zároveň hrdinské dni rokov 1941-1945 sa od nás stále viac vzďaľujú; veteránov, ktorí vyhrali túto vojnu, je medzi nami čoraz menej. Spomienka na udalosti spred sedemdesiatich rokov však nikam neodišla; zostane s nami. No pre súčasnú mladšiu generáciu je druhá svetová vojna dávnou minulosťou, udalosťou, ktorá podľa ich vnímania sveta nemá priamy vzťah k modernému životu. Preto je veľmi dôležité, aby deti vedeli o ľuďoch, ktorí za cenu svojho života alebo svojimi činmi povedali pravdu o vojne, presiaknutú úctou a hrdosťou k preživším vojnovým veteránom a domácim frontovým pracovníkom. Dnes je obzvlášť dôležité vrátiť sa k počiatkom nášho veľkého víťazstva, pochopiť ponaučenie a hodnoty tejto najväčšej udalosti storočia, ktorá má veľký význam tak pre uchovanie pamäti legendárnych obrancov vlasti, a za výchovu mladej generácie k nezištnej službe vlasti a jej ľudu.

V priebehu niekoľkých mesiacov sa nazbieralo množstvo materiálu o veteránoch Veľkej vlasteneckej vojny. Domnievam sa, že je potrebné pokračovať v začatej práci, ktorá umožní:

    lepšie spoznať históriu Veľkej vlasteneckej vojny;

    upozorniť študentov na hlavné etapy Veľkej vlasteneckej vojny, historickú úlohu Sovietskeho zväzu pri porážke nacistického Nemecka;

    vychovávať občana-patriota svojej vlasti na príklade histórie jeho rodiny a rodnej zeme;

    rozvíjať kognitívny záujem študentov, formovať zručnosti výskumnej činnosti;

    rozvíjať komunikačné kvality žiakov pri vyhľadávaní a zhromažďovaní informácií;

    spoznajte lepšie históriu svojej rodiny, svojej rodnej krajiny;

    rozšírenie obzorov študentov.

      Účel a ciele projektu:

Cieľ projektu : rozšírenie vedomostí žiakov o Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945.

Ciele projektu:

    Zbieranie materiálu o veteránoch Veľkej vlasteneckej vojny, obyvateľoch obce Koblyakovo.

    Zvýšenie prestíže medzi mladou generáciou o výkone sovietskeho ľudu počas vojnových rokov, uvedomenie si dôležitosti víťazstva pre krajinu a celý svet.

    Rozvoj kognitívneho záujmu žiakov.

    Rozvoj komunikačných zručností žiakov.

    Rozvoj výskumných a projektových zručností.

    Účasť na rôznych súťažiach na túto tému.

Predmet štúdia: starý otec a strýkovia - veteráni Veľkej vlasteneckej vojny, ktorí v povojnovom období žili v obci Koblyakovo.

Predmet štúdia: osud veteránov.

Výskumná hypotéza: štúdium archívnych materiálov a organizácia pátracích prác nám umožní dozvedieť sa viac o živote veteránov.

Výskumné metódy: práca s literatúrou, internetovými zdrojmi, štúdium rodinných archívnych dokumentov, rozbor, zovšeobecnenie.

Vedecká novinka: prvýkrát sa zhromaždili a zhrnuli informácie o veteránoch Veľkej vlasteneckej vojny, ktorí žili v obci Koblyakovo v povojnovom období.

      Plánovaný výsledok

Hlavnými výsledkami projektu by mali byť:

    Príprava produktov projektu študentmi (multimediálne prezentácie, správy);

    Pozitívny trend zvyšovania počtu študentov zapojených do realizácie tohto projektu.

    Prevedenie piesne.

    Výsledky účasti v súťažiach.

    Technológia realizácie projektu

    1. Etapy realizácie projektu

Prípravné (začiatok decembra 2014)

    Uvedomenie si naliehavosti problému;

    Vytvorenie tvorivej skupiny;

    Práca tvorivej skupiny na tvorbe návrhu „Moji predkovia“;

Prvé štádium: praktické (polovica decembra 2014)

    Práca tvorivej skupiny pri vyhľadávaní a zhromažďovaní informácií, organizovanie výskumnej činnosti.

Druhá fáza: záverečná - analytická (január 2015)

    Nácvik piesní „Chodíme ako vojaci“

    Analýza aktivít projektu.

    Reflexia.

      Plán hlavných činností na realizáciu projektu

Časovanie

Udalosti, smer, činnosť

Zodpovedný

Prípravná fáza

Začiatkom decembra 2014

    Vytvorenie kreatívneho tímu pre rozvoj projektu.

    Uvedomenie si naliehavosti problému.

    Práca tvorivej skupiny na vytvorení projektu - návrh "Dedkovia mojej matky";

Kovaleva M.I.

Prvé štádium

Polovica decembra 2014

    Práca tvorivej skupiny na vyhľadávanie a zber informácií, organizácia výskumnej činnosti študentov.

Kovaleva M.I.

Druhá fáza

januára 2015

    Naučiť sa pieseň „Chodíme ako vojaci“

    Zovšeobecnenie prác na realizácii projektu.

    Analýza aktivít projektu.

    Reflexia.

Kovaleva M.I.

    Poskytovanie zdrojov. Typy zdrojov

      Informačné zdroje: materiál zozbieraný v decembri minulého roku, osobné archívy, archív vidieckej knižnice, informácie získané účastníkmi projektu pri výskumoch a rozhovoroch, internetové zdroje.

      Ľudské zdroje: Veteráni práce, učitelia škôl, obyvatelia obce Koblyakovo.

      Materiálne a technické prostriedky: počítač, multimédiá, učebné materiály na zostavovanie multimediálnych prezentácií, na prácu s programami Microsoft Office, Microsoft Office PowerPoint, digitálny fotoaparát, domáce digitálne zdroje.

3. Cieľové skupiny projektu

Kvalitatívne zloženie cieľových skupín

Zlúčenina

Učitelia školy Šikmé

Marina Kovaleva

Učitelia školy Kobljakovo

Virt Oľga Ivanovna

(moja sestra)

Pracovníci knižnice v obci Kobljakovo

Zueva Olga Vladimirovna

Pracovní veteráni osady Koblyakovo

Cheremnykh Lyubov Mikhailovna (moja matka)

    Projektový manažment

Organizácia riadenia projektu a kontrola priebehu jeho realizácie.

5.1. Riadenie aktivít všetkých účastníkov projektu vykonáva tieto funkcie:

    informačné a analytické;

    organizačné;

5.2. Organizáciu a nápravu aktivít na realizáciu projektu „Živá pamäť potomkov“ realizuje o triedny učiteľ... Projekt má na starosti Marina Ivanovna Kovaleva.

    Sociálne hodnotenie projektu

Sociálne hodnotenie projektu možno poskytnúť:

    Veteráni Veľkej vlasteneckej vojny a pedagogická práca.

    Rodiny študentov.

    Absolventi škôl v závislosti od stupňa ich aktívneho občianstva.

    Učiteľská komunita.

    Ostatní členovia komunity obce.

    Výsledky účasti v súťažiach.

    Odhad projektu "Živá pamäť potomkov"

Udalosť

Druhy výdavkov

Výlet do obce Kobljakovo

Benzín, plyn

2000 rubľov

2000 rubľov

Výsledok práce na projekte „Živá pamäť potomkov“

(2 snímky)

(3 snímky)

Syn Irakliho Moiseevicha, umelca, ktorý namaľoval plagát „Vlasť vlasti“, spomína: „Plakát visel na zhromaždiskách a staniciach, na kontrolných stanovištiach tovární a vojenských jednotiek, v kuchyniach, v domoch a na plotoch. Pre vojakov a dôstojníkov sa stal portrétom matky, v ktorej každý videl črty tváre, ktorá mu bola drahá ...

Vlasť-Matka drží v ruke prísahu vojaka, pripomínajúc svojim „deťom“ prísažnú povinnosť.
Znenie vojenskej prísahy znie:
„Ja, občan Zväzu sovietskych socialistických republík, vstupujúci do radov Robotnícko-roľníckej Červenej armády, skladám prísahu a slávnostne prisahám, že budem čestný, statočný, disciplinovaný, bdelý bojovník, že budem prísne dodržiavať vojenské a štátne tajomstvá, bez akýchkoľvek pochybností plniť všetky vojenské predpisy a rozkazy veliteľov a náčelníkov...
Prisahám, že budem svedomito študovať vojenské záležitosti, že sa budem všemožne starať o vojenský a národný majetok a do posledného dychu budem lojálny svojmu ľudu, mojej sovietskej vlasti a robotníckej a roľníckej vláde.

A na front išiel každý, kto mal viac ako 18 rokov, každý, kto mal menej ako 18 rokov, ale chcel brániť svoju vlasť, svojich blízkych.

(4 snímky)

Táto vojna trvala 1418 dní.

(5 snímok)


(6 snímok)

1418 dní činov sovietskeho ľudu na frontoch a v tyle.

(7 snímok)


(8 snímok)

1418 dní vraždenia a zneužívania sovietskeho ľudu.

(9 snímok)


(10 snímok)

1418 dní ničenia a ničenia sovietskych miest a dedín.

Útok Nemecka na ZSSR sa skončil zdĺhavou vojnou, ktorá si vyžiadala mnoho obetí a vlastne zrútila ekonomiku krajiny, ktorá nebola pripravená na rozsiahle vojenské operácie.

(11 snímok)


(12 snímok)

Napriek tomu sa sovietskym jednotkám podarilo získať výhodu a spustiť protiofenzívu.

(13 snímok)

(14 snímok)

(15 snímok)


(16 snímok)

Tejto vojny sa zúčastnil matkin starý otec a dvaja strýkovia.

(17 snímok)

Cheremnykh Nikolay Alekseevič - prastrýko mojej mamy z matkinej strany.

Narodil sa v roku 1919 v obci Kobľakovo. Predtým, ako ho odviedli do armády, pracoval v kolektívnej farme.

V roku 1938 bol povolaný do armády, slúžil na Ďalekom východe v stanici Zavitaya.

V roku 1940. bol preložený na Amur a poslaný do školy pre mladších veliteľov. Po absolvovaní kurzov v roku 1941 bol poslaný do mesta Kuzneck, kde sa formovala 120. strelecká brigáda. Vytvorená brigáda bola vyslaná do Moskvy, aby ju chránila. V úplne prvej bitke pri Moskve bol zranený Nikolaj Alekseevič. 1,5 mesiaca sa liečil v nemocnici. Potom slúžil v 5. tankovom zbore. Bojoval, bol veliteľom zbraní, vyradil nemecké tanky. V bitke pri Kozelsku bol ťažko zranený a prevezený do nemocnice. Po zotavení bola vyslaná 311 letecká divízia. Bojoval v útočnom lietadle IL, ako druhý strelec radisty.

Má 28 bojových letov.

Za vojenské služby mu bola udelená medaila Za odvahu, dva Rády Červenej hviezdy a viaceré vyznamenania. V oblasti Kursk Bulge dostal Nikolaj Alekseevič tretiu ranu. Po nemocnici 2.2.1944. bol úplne prepustený a vrátil sa domov.

Odvtedy až do dôchodku pracoval ako účtovník, skladník, účtovník. Všetky svoje vedomosti a zručnosti dal poľnohospodárstvu.

V roku 1993, vo veku 74 rokov, zomrel Nikolaj Alekseevič.

Nikolaj Alekseevič prežil svoju vlastnú sestru Oľgu Aleksejevnu, ktorá 14. januára 2015 dovŕšila 92 rokov, je starou obyvateľkou obce Kobľakovo.

(18 snímok)

Čeremnych Ivan Michajlovič a Alexander Michajlovič - súrodenci, bratranci strýka mojej matky, z otcovej strany.

Ivan Michajlovič sa narodil v roku 1919, rodák z obce Kobľakovo, okres Bratsk. Služba v armáde sa začala v roku 1930 odvodom na vojenskú službu v bieloruskom vojenskom okruhu. Velil guľometnej rote, slúžil v veliteľstve samostatného lyžiarskeho práporu. Po smrti veliteľa práporu prevzal velenie práporu, pričom dovtedy mal hodnosť kapitána.

Ivan Michajlovič získal 5 rádov a 10 medailí. Po návrate z frontu pôsobil ako inštruktor v Bratskom okresnom výbore CPSU. Potom, medzi tridsaťtisíc komunistami, Ivan Michajlovič viedol kolektívnu farmu v Kobljakove a pracoval ako predseda organizácie štátnej farmy.

Od roku 1961 pracoval ako vedúci pobočky, potom ako predseda výkonného výboru rady obce Koblyakovsky až do odchodu do dôchodku. Ako dôchodca pracoval 10 rokov v lesnom hospodárstve.

V roku 1995 , vo veku 76 rokov zomrel Ivan Michajlovič.

Alexander Michajlovič narodený v roku 1920, rodák z obce Koblyakovo, okres Bratsk, brat Ivana Michajloviča. Podľa jeho brata bol Alexander Michajlovič poslaný, aby prevzal „jazyk“, ale bol prepadnutý a zajatý. Sedel v koncentračnom tábore, potom bol Alexander Michajlovič prepustený a poslaný slúžiť v jednotkách, ktoré boli poslané na veľmi nebezpečné misie. Po vojne sa vrátil domov, oženil sa a pracoval. Má veľa ocenení a medailí.

V roku 2007, vo veku 86 rokov, zomrel Alexander Michajlovič.

(19 snímok)


Naša krajina 9. mája oslávi 70. výročie Dňa víťazstva. Naši ľudia získali veľké víťazstvo vo vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945. Toto víťazstvo sa nerodilo ľahko. Nacisti zničili a vypálili stovky miest, desaťtisíce osád a zabili milióny ľudí.

Uplynulo veľa rokov ... Matkin starý otec a matkini strýkovia už nežijú. Zachovalo sa málo fotografií. Ale v pamäti príbuzných, spoluobčanov, sú stále spomienky na týchto ľudí - ľudí s veľkým písmenom.

Pre seba som sa naučil a pochopil to najdôležitejšie: boli to úžasní ľudia, ktorí pred vojnou študovali a pracovali v rodnej dedine. Od začiatku vojny išli hneď na front: niekto prešiel cez celú krajinu, cez celú vojnu až do samotného Berlína. Ale bránili svoju zem, svojich príbuzných pred nepriateľom. A po návrate z vojny pokračovali v práci v ťažkom povojnovom období, pomáhali rodinám a spoluobčanom.

Dozvedel som sa, že moji starí otcovia boli vážení, pracovití, veselí, milí a slušní ľudia.

Prepadá ma obrovský pocit hrdosti, keď o nich hovorím, chcem, aby sme si my, vnúčatá, pravnúčatá pamätali na starých otcov, pradedov, aby sme im zodpovedali.

(20 snímok)

A.A. Tvardovský "Dom pri ceste"

Vojna pominula, utrpenie pominulo,
Ale bolesť volá na ľudí:
No tak ľudia, nikdy
Nezabúdajme na to.

Nech je spomienka na ňu pravdivá
Vedia o tejto múke,
A deti dnešných detí,
A naše vnúčatá, vnúčatá.

Vpustite všetko, čoho je život plný,
Vo všetkom, čo je srdcu sladké
Dostaneme poznámku
O tom, čo bolo na svete.

Potom na to zabudnúť,
Generácie sa neodvážili.
Potom, aby sme boli šťastnejší,
A šťastie nie je zabudnutie!

Svoje vystúpenie chcem ukončiť piesňou"Chodíme ako vojaci" v podaní študentov mojej triedy (Hudba a texty Dmitrija Trubačova)

    Vyrastáme ako statoční chlapci

Príde čas - všetci pôjdeme do armády,

Spoľahlivo ochránime našu vlasť,

Aby v nej ľudia mohli pokojne spať.

Refrén: Medzitým pochodujeme ako vojaci

Jeden, dva zostávajú - ideme,

    Aby sme strážili vlasť,

Musíme prísne temperovať telo,

Cvičiť a chodiť každý deň,

Všetci sme priateľskí a odvážni chlapci,

Jeden, dva zostávajú - ideme,

Navyše spievame krásne a harmonicky.

Záver

Výskumná práca je venovaná veteránom, ľuďom s rôznymi osudmi, ktorí prešli frontovými cestami. Sú pýchou obce Kobljakovo.

Komplexnosť a jedinečnosť diela spočíva v hodnote zozbieraných materiálov: fotografií, dokumentov, spomienok obyvateľov obce Kobľakovo.

Vďaka zbieraniu a analyzovaniu informácií bolo možné spoznať život krajanov - veteránov, odhaliť vojenské cesty a históriu vojenských vyznamenaní. Na základe nájdeného materiálu bola vytvorená prezentácia.

Verím, že som splnil vytýčený cieľ, vyriešil som všetky predložené úlohy. Hypotéza sa potvrdila.

Použitá literatúra a zdroje

http :// Info Wow . robiť . ráno fotografiu / fotografie

http :// vojna album.ruVojna východný frontŠtart vojny SZSSR

http :// images.yandex.ruFoto útok na ZSSR fašistov

http :// dôchodca . ru správymoyaplagát "Vlasť - matka volá"

http :// poznámky k histórii . ru napadenie - germanii - na sssr / Foto útok na ZSSR fašistov

http :// pretich 2005. narod . ru mapa - vojna / vojna - vov /…

http :// A.A. Tvardovskýotvet . poštou . ru otázka /85743274 Dom pri ceste (kapitola 7)

Osobný archív Cheremnykh Lyubov Mikhailovna